Porady

Dlaczego płyta indukcyjna przypala garnki?

Płyty indukcyjne od lat zdobywają coraz większą popularność w kuchniach na całym świecie ze względu na swoją efektywność i oszczędność energii. Jednak pomimo licznych zalet, użytkownicy czasem doświadczają pewnych problemów, takich jak przypalanie się garnków. Jak tak nowoczesna technologia może powodować taki problem? Przyjrzyjmy się bliżej mechanizmom działania płyt indukcyjnych oraz czynnikom, które mogą prowadzić do przypalania się garnków podczas ich użytkowania.

Dlaczego garnek się przypala na indukcji?

Pomimo tego, że sama technologia jest znana z precyzji i kontroli temperatury, garnek może przypalać się na płycie indukcyjnej z kilku powodów. Najczęściej winne wszystkiemu okazuje się niewłaściwe naczynie. Płyty indukcyjne wymagają korzystania ze specjalnych garnków i patelni wykonanych z ferromagnetycznych materiałów, takich jak żelazo czy stal nierdzewna. Niektóre naczynia wykonane z innych materiałów mogą także zadziałać na tego typu kuchence, o ile wyposażone są w specjalne dno. Co ciekawe, do indukcji nadają się także tradycyjne garnki emaliowane. Jeśli jednak użyjemy naczyń nieprzystosowanych do indukcji, będą one źle reagować na zmiany temperatury i przypalać się. To jednak nie wszystko. Używanie naczyń o ferromagnetycznych właściwościach nie eliminuje ryzyka przypaleń. Ważna jest również wiedza na temat prawidłowego korzystania z płyty indukcyjnej.

Co niszczy płytę indukcyjną?

Nawet najlepsze garnki emaliowane, ze stali nierdzewnej czy żeliwne nie zagwarantują, że gotowane w nich na indukcji dania nie będą przywierać do dna i się przypalać. O czym warto pamiętać? Przede wszystkim problematyczna może okazać się niedostateczna ilość płynu w garnku. Na indukcji pod żadnym pozorem nie można kłaść pustych naczyń. Jeśli gotowane potrawy zawierają mało płynu lub są gotowane na zbyt małym ogniu, może to prowadzić do przypalania się garnka. Również ustawienie zbyt wysokiej temperatury będzie ryzykowne i może doprowadzić do zniszczenia naczynia. Chwilowe przegrzanie potrawy może spowodować, że przyklei się ona do dna garnka. To jednak nie wszystko. W przypadku płyty indukcyjnej należy pamiętać o utrzymywaniu jej w bezwzględnej czystości.

Nawet niewielkie zanieczyszczenia na powierzchni płyty indukcyjnej, takie jak resztki jedzenia czy tłuszcz, mogą prowadzić do nierównomiernego rozprowadzania ciepła i przypalania się naczyń.

Z jakiego materiału najlepsze garnki na indukcję?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na płycie indukcyjnej najlepiej sprawdzają się garnki wykonane z materiałów ferromagnetycznych, które są zdolne do przewodzenia prądu elektrycznego generowanego przez pole magnetyczne w płycie indukcyjnej. Oto kilka popularnych opcji naczyń, które nadają się do użytku na indukcji:

  • Stal nierdzewna: garnki wykonane ze stali nierdzewnej są często wybierane ze względu na ich trwałość, odporność na korozję i łatwość w czyszczeniu. Ważne jest jednak, aby wybierać naczynia o grubym dnie, które zapewnia równomierną dystrybucję ciepła.
  • Żeliwo: garnki żeliwne są doskonałym wyborem na indukcję ze względu na ich ponadprzeciętną przewodność ciepła i równomierne rozprowadzanie temperatury. Dodatkowo żeliwo ma właściwości, które pozwalają utrzymać ciepło przez długi czas, co jest idealne podczas duszenia potraw na wolnym ogniu.
  • Aluminium z magnetycznym dnem: Garnki wykonane z aluminium, ale posiadające magnetyczne dno, również mogą być używane na płycie indukcyjnej. 
  • Emaliowane żeliwo: Żeliwny korpus takich garnków zapewnia właściwości ferromagnetyczne. Z kolei emalia stanowi warstwę ochronną, która zapobiega korozji i umożliwia gotowanie potraw z kwasami, takimi jak pomidory, bez ryzyka reakcji z metalem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *